Dlaczego kanały na YouTube upadają?

Te kanały na YouTube, które były popularne jeszcze parę lat temu, dziś albo w ogóle nie istnieją, ale nie zbierają wokół siebie już tak dużych zasięgów. Czasami to naturalna konsekwencja wejścia na rynek nowej grupy odbiorców, która oczekuje od twórców czegoś innego, a czasami to niespodziewana porażka, wywołana działaniami samego właściciela, jego podejściem i problemami z prowadzeniem takiej działalności.

Duże zasięgi zyskane na chwilowym trendzie


Wiele kanałów zyskuje popularność dzięki współpracy z innymi dużymi twórcami albo dzięki trendom, które podejmują. Kilkanaście odcinków na klikalny temat sprawia, że szybko pojawiają się na nich nowi widzowie, którzy zostają na dłużej, żeby widzieć więcej tego samego. Jak to jednak z trendami bywa, bardzo szybko się nudzą. Wtedy takie kanały albo dalej zajmują się tym samym i tracą widownię, albo przenoszą się na bliższą twórcy tematykę i powoli budują nowe zasięg, ale zabiera im to znacznie więcej czasu i wysiłku. Im szybciej coś wbiło się na wyżyny popularności, tym szybciej zostaje zapomniane.

Brak charyzmy i charakteru osoby prowadzącej


Jeśli prowadzący został wypromowany przez kogoś sławnego, szybko zyskał sporą publikę. Niestety po czasie może okazać się, że nie ma on niczego ciekawego do zaproponowania. Ogrywanie znanych i starych motywów, kiedy nie wnosi się do nich nic swojego, nie utrzymuje zbyt długo uwagi widza, przez co zasięgi spadają. Stąd wiele kanałów z milionem subskrypcji, ale zaledwie kilkudziesięcioma wyświetleniami pod każdym filmem. YouTube nie promuje kanałów, których widownia nie jest zainteresowana pojawiającymi się na nim treściami, przez co skazuje je na powolne tracenie zasięgów.

Wypalenie zawodowe i brak pomysłów


Kanał na YouTube musi cały czas się rozwijać i tworzyć nowe treści. Wielu twórców po kilku latach działalności musi odejść z platformy, ponieważ ilość obowiązków ich przerasta. Może się tak zdarzyć, szczególnie jeśli na twórcy spoczywa spora presja, bo szybko zdobył popularność albo kształtował swój wizerunek latami. Wierni fani mogą co prawda czekać na jego powrót, ale wielu twórców odchodzi z internetu na zawsze. To pomaga oczyścić umysł i skupić się na innych ważnych projektach. Odejście twórcy zawsze łączy się ze spadkiem jego zasięgów, czasami praktycznie do zera, jeśli naprawdę nie wrzuca już żadnych filmów.

1 thought on “Dlaczego kanały na YouTube upadają?

  1. Jak się temu lepiej przyjrzeć, to dużo starszych kanałów upadło na polskim youtube, czy to adbuster, czy wardęga.

Comments are closed.